• slider01.jpg
  • slider01.jpg
  • slider01.jpg
Nasi partnerzy

     

Mieszalnia pasz dot Trzoda chlewna - mieszanki pełnoporcjowe

Mieszanki paszowe pełnoporcjowe dla trzody chlewnej produkowane w Mieszalni Pasz Złotów

Żywienie trzody chlewnej możemy podzielić na 5 podstawowych grup żywieniowych

1.0 żywienie loch i knurów
1.1 żywienie loch luźnych i niskoprośnych
1.2 żywienie loch wysokoprośnych i karmiących
1.3 żywienie knurów rozpłodowych

2.0 żywienie prosiąt
2.1 żywienie prosiąt wczesnych
2.2 żywienie prosiąt w okresie okołoodsadzeniowym –odsadzanie 4 tydzień
2.3 żywienie prosiąt w okresie okołoodsadzeniowym- odsadzanie 5 tydzień
2.4 żywienie prosiąt po odsadzeniu do 25kg
2.5 żywienie prosiąt po odsadzeniu do 30kg


3.0 żywienie warchlaków
3.1 żywienie warchlaków 25-50kg
3.2 żywienie warchlaków 30-65kg
3.3żywienie warchlaków 30-85kg

4.0 żywienie tuczników
4.1 żywienie tuczników 50-110kg
4.2 żywienie tuczników 65-110kg
4.3 żywienie tuczników 85-110kg

5.0 żywienie loszek i knurków hodowlanych
5.1 żywienie loszek hodowlanych
5.2 żywienie knurków hodowlanych

Każdej z tych grup żywieniowych przypisane są określone parametry paszy wyrażone w zawartości energii metabolicznej (EM) oraz odpowiedniej do EM zawartości lizyny.
Do zawartości lizyny dobierany jest udział pozostałych aminokwasów egzogennych zgodnie z zasadami budowy „białka idealnego”. Deklarowany w paszy poziom białka ogólnego jest w przypadku naszych pasz końcowym efektem prawidłowego bilansowania aminokwasów.

Pamiętaj że, wysoki poziom lizyny w paszy nie przełoży się na wysokie przyrosty, jeżeli inne aminokwasy egzogenne a w szczególności metionina, treonina, tryptofan, walina, izoleucyna nie będą w stosunku do niej w odpowiedniej ilości.

Do zawartości energii metabolicznej „ustawia się” również zawartość fosforu przyswajalnego, a z kolei do niego odpowiednią zawartość wapnia, zwracając przy tym uwagę na pozostałe makroelementy, tak aby bilans kationowo-anionowy i bilans elektrolitów osiągnął odpowiednią wartość.
Dla każdej grupy żywieniowej przewidziany jest również odpowiedni poziom mikroelementów i witamin, z uwzględnieniem form w jakich są o­ne dodawane i jakim procesom produkcyjnym podlega pasza.
Grupy żywieniowe prosiąt, ze względu na ograniczoną produkcję kwasu solnego w żołądku, wymagają także oznaczenia pojemności buforowej paszy, i w zależności od potrzeb zastosowania odpowiedniej kompozycji kwasów organicznych.
Znaczącym narzędziem w prawidłowym modelowaniu mieszanki paszowej jest możliwość użycia w paszy enzymów poprawiających strawność i wykorzystanie składników pokarmowych. Dobór odpowiednich enzymów jest zależny od użytego surowca do produkcji pasz i musi być uwzględniony przy szacowaniu zawartości energii oraz strawności aminokwasów. Temu samemu celowi służą także inne dodatki paszowe, wpływające na zwiększenie wydzielania soków trawiennych zwierząt, emulgację tłuszczów paszy czy też kontrolujące skład i działanie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Rozbudowany program żywienia warchlaków i tuczników proponowany przez Mieszalnię Pasz Złotów wynika z bardzo dużych różnic w zdolności dziennego odkładania białka w masie ciała świni, w zależności od żywionej rasy lub krzyżówki rasowej

Pamiętaj że, możliwości genetyczne ras syntetycznych pozwalają odłożyć dziennie około 200g białka, podczas gdy ras ogólnoużytkowych około 100-120gram, co w przeliczeniu na dzienny przyrost masy ciała wynosi odpowiednio 1600g i 800-1000g.

Wpływa to na efektywność wykorzystania aminokwasów dostarczonych z białkiem paszy i decyduje o modelu paszy zastosowanej w żywieniu dla danej rasy.
Źle dobrana mieszanka paszowa dla warchlaków i tuczników to podstawowa przyczyna problemów w tuczu, związanych z uzyskiwanymi przyrostami, mięsnością, czy też efektywnością wykorzystania paszy.

Nasi przedstawiciele handlowi bardzo chętnie pomogą Państwu w dobraniu odpowiedniej mieszanki paszowej dla Waszych stad, a w przypadku dużych ferm jest możliwość produkcji nowej mieszanki uwzględniającej specyfikę genetyczną zwierząt.

 

       

 

67 263 24 29

biuro@zlotowska.pl

 

© 2014 Złotowska. Wszelkie prawa zastrzeżone

projekt i realizacja: artiworks.pl tworzenie stron www poznan, artiworks.pl

Jabłonowo

Białośliwie

Szczecinek

Dębe k/Lubasza

Tuchola

Sypniewo

Witkowo

 

.