Zapiaszczenie u koni, czyli jak możemy temu zapobiec?

Co to jest zapiaszczenie u koni i jakie są jego objawy?

Na co dzień konie są narażone na pobieranie dużych ilości piasku pochodzących m.in. ze źle oczyszczonej paszy, wypasu na słabej jakości pastwiskach, pobierania niskiej trawy wraz z korzonkami bądź spożywania siana bezpośrednio z piaszczystego podłoża. Piasek może występować również w kostkach bądź belach siana. Częste spożywanie piasku przez konie powoduje jego zaleganie w układzie pokarmowym co w konsekwencji przyczynia się do powstawania zapiaszczenia.

Ciężar piasku ułatwia jego gromadzenie się we wszelkich zagłębieniach układu pokarmowego u koni. Również jego ostra struktura może negatywnie wpływać na błonę wyścielającą jelito. Dłuższe działanie ścierające wywołuje bolesne stany zapalne, niszcząc florę bakteryjną oraz zaburzając trawienie (w skrajnych przypadkach może dojść do zgonu, ponieważ zalegający piasek może zamknąć światło jelita).

Konie z dolegliwością zapiaszczenia najczęściej wykazują objawy kolkowe, chudnięcie, niechęć do spożywania paszy, problemy z wydalaniem kału, bardzo często są łączone z innymi dolegliwościami. Zapiaszczenie stanowi potencjalne zagrożenie dla życia konia, może także spowodować kolkę piaskową oraz zatkanie jelita. Musimy pamiętać, że każdy koń w inny sposób radzi sobie z wydalaniem piasku, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Najprostszym sposobem, aby określić w jakim stopniu zapiaszczone są jelita naszego konia jest badanie kału przez flotacje, którą możemy wykonać samodzielnie. Polega ona na umieszczeniu kału w rękawicy rektalnej (może być też plastikowa czysta torba). W ten sposób pobraną próbkę kału, zalewamy wodą i pozastawiamy na około 6 godzin w chłodnym miejscu. Rękawice wieszamy tak, aby palce skierowane były do dołu. Po upływie czasu piasek powinien osadzić się najbliżej dna. Jeśli jego obecność jest wyczuwalna, powinniśmy przystąpić do procesu odpiaszczania.

 

Zapobieganie zapiaszczeniu jelit u koni

  1. Nie wypasać koni na pastwiskach o niskiej runi. Jeśli zwierzęta przebywają na takim pastwisku, zapewnić im należy dostęp do siana.
  2. Nie podawać koniom siana bezpośrednio na glebę lub ruń.
  3. Przed skoszeniem zielonki na siano usunąć z łąki kretowiny.
  4. Zielonkę na siano nie należy kosić tuż nad ziemią.
  5. Sprawdzać jakość siana przed podaniem. Nie podawać koniom siana zakurzonego oraz zawierającego rośliny wyrwane wraz z korzeniami.
  6. Roztrząsać siano przed podaniem koniom.
  7. Nie użytkować na siano łąk podmokłych.
  8. Przesiewać, moczyć i płukać ziarna zbóż przed podaniem koniom.
  9. Regularnie badać kał konia na obecność piasku.
  10. Stosować regularne, profilaktyczne odpiaszczanie koni

 

Jak odpiaszczać konie?

Podanie odpowiedniej mieszanki przygotowanej przez producentów lub zaopatrzenie się w nasiona babki płesznik (które można zakupić na www.zlotowska.com) Babka płesznik po kontakcie z wodą wydziela duże ilości śluzu, zmieniającego się w żel wyłapujący ze światła jelit ziarna piasku oraz inne zanieczyszczenia, jak np. niewielkie kamyki, oraz zmiękcza kał ułatwiając wypróżnianie. Ponadto dzięki dużej zawartości błonnika (70g/100g) pobudza perystaltykę jelit i ułatwia przesuwanie treści pokarmowej.

Babka płesznik to tradycyjny środek na odpiaszczenie. Nasiona babki to surowce śluzowe, działają powlekająco, regulująco, osłaniająco i przeciwzapalnie na przewód pokarmowy. W żywieniu koni znalazły swoje miejsce jako środek zapobiegający zapiaszczeniu jelit, co odkryli najpierw kawalerzyści w Indiach (gdzie konie często jadły z piaszczystego podłoża). Ponadto nasiona babki wspomagają konie z problemami wrzodowymi, podrażnionym przewodem pokarmowym, o wrażliwych jelitach, skłonności do stanów zapalnych wrzodów i przewlekłych biegunkach. Stosowanie nasion babki płesznik wpływa łagodząco na łykawość, otyłości i hiperlipidemie (choroba, do której skłonność mają kuce).

Podstawowym składnikiem, decydującym o prozdrowotnym działaniu nasion są śluzy – zawierają 10-12%. Śluzy utrudniają wiązanie toksyn bakteryjnych do receptorów przewodu pokarmowego. Przyspieszają gojenie owrzodzeń jelit.

Nasiona babki płesznik działają regulująco na trawienie u koni, łagodzą objawy zarówno zaparć jak i biegunki, działają osłaniająco na ścianki przewodu pokarmowego i wspomagają leczenie wrzodów. Są także probiotykiem – stanowią pożywienie dla bakterii synbiotycznych.

Jak podawać babkę płesznik?

Wiele firm poleca kurację od 10 dni do 30 dni, przez pierwsze dwa dni 40-70 g/dziennie (nasiona ważone przed namoczeniem), a następnie 100-120 g dla koni ważących średnio 500-600 kg. Do dokładnego rozpisania dawkowania warto skonsultować z dietetykiem koni bądź z lekarzem weterynarii, którzy dostosują odpowiednią kurację.

Patrycja Domaradzka, ZODR w Barzkowicach

 

Babka płesznik- nasiona